بوسچین :ریشه فساد در قوه قضائیه! | بلاگ

بوسچین :ریشه فساد در قوه قضائیه!

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

ریشه فساد در قوه قضائیه!
....
🔵❌شاید به جرات بتوان ادعا کرد که در شئونات اجتماعی اسلام و به خصوص تشیع، هیچ امری برای تحقق عدالت مهمتر و بارزتر از عدالت قضائی نیست.

❌وجود #عدالت_قضائی را می توان تابلوی تحقق اسلام دانست. یعنی برای اینکه متوجه شویم یک حکومت اسلامی است یا فقط شعارش اسلامی است، کافی است یک سری به دادگاه های آن بزنیم، و سپس پیرامون آن جامعه حکم دهیم.

❌در یک کلام، دادگاه ها و محکمه های یک جامعه برای مردم آن، نماد کل حکومت اسلامی است.

❌ اسلام بیش از آنکه بر نظام سازی قضایی تاکید داشته باشد بر «شخص قاضی» و ویژگی های علمی و اخلاقی او تکیه داشته است به نحوی که توان و شایستگی قضاوت را در افراد بسیار محدود و خاصی، پیش بینی نموده است.

❌طبق احادیث متواتر و فتوای تمام فقها، یک قاضی در وهله اول باید عدالت و اجتهاد داشته باشد. یعنی از لحاظ اخلاقی انسان های منزه نفس و عادل و از لحاظ علمی به درجه استباط از احکام(اجتهاد) نائل آمده باشند.

❌و کسی که حائز این دو شرط نباشد ، از نظر اسلام قاضی جور بوده و حکم دادن برای وی جایز نیست و از طرف دیگر بر اشخاص دیگر هم رجوع به انها حرام است.

❌شاید بتوان ریشه اصلی فساد حیرت انگیز در دادگاه ها را عدم تحقق این دو شرط در قضات قوه قضا دانست.

❌آنچه که مشخص است اکثریت و بلکه هیچ کدام از قضات امروزی نه اینکه مجتهد نیستند بلکه خیلی از انها در سطح بسیار پایینی از اطلاعات فقهی هستند تا چه رسد به اینکه مجتهد باشند.

❌ما با دانشجویان حقوقی روبرو هستیم که با دادن آزمون های علمی به عنوان قاضی به محکمه ها راه پیدا کرده اند.

❌دانشجویانی که بسیاری از آنها در همان دانشگاهشان به اصول ابتدایی اخلاق و انجام واجبات بدیهی شرع مقدس مقید و متعهد نیستند و دانشجویی هستند مثل همه و چه برسد به زمانی که به قدرت نیز دسترسی یابند.

❌و این افراد پس از مدتی بر صندلی و جایگاهی تکیه میزنند که خداوند آن را مخصوص پیامبران و ائمه و صالحین قرار داده است.

❌پس با این وضع نباید انتظار حداقل های عدالت قضائی را در جمهوری اسلامی داشت.

❌وقتی دادستان کشور اعتراف می کند که میان مراجعه کنندگان مضطر اناث و وکلا و برخی قضات روابط نامشروع وجود دارد، وقتی به عینه می بینیم که با پول حق خرید و فروش می شود، پرونده ساخته می شود، پرونده گم می شود، احکام ضعیف صادر می گردد و الخ، نباید گله و شکایتی نمود و از وضع حاضر نالید.

❌مسئولین قوه #قضائیه که همیشه از اطاله دادرسی و حجم روز افزون پرونده های قضایی گله مند هستند باید اول جوالدوز به خود بزنند و سپس یک سوزن به دیگران، چرا که علت این امور و علت افزایش صعودی جرایم، خود این دستگاه و سیستم تربیت قاضی است ولاغیر!

❌به نظر می رسد پس از مسئولین قضایی کشور، علما و حوزه های علمیه نیز مورد سوال جدی قرار گیرند که چرا پس از نزدیک به چهل سال، تلاش قابل لمسی در حوزه برای وضع قوانین و تربیت قاضیان مجتهد صورت نداده اند به حدی که ما از ضعف قانون گذاری مطابق با فقه نیز رنج بسیار می بریم.

 

#بوسجین

# مطلب از وبلاگ ستاره سهیل 701بوسجین

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : جمعه 2 مهر 1395 ساعت: 14:26