بوسچین :سایت اروپایی "مدرن دیپلماسی" با انتشار گزارشی به احتمال رویارویی احمدی نژاد با روحانی | بلاگ

بوسچین :سایت اروپایی "مدرن دیپلماسی" با انتشار گزارشی به احتمال رویارویی احمدی نژاد با روحانی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 سایت اروپایی "مدرن دیپلماسی" با انتشار گزارشی به احتمال رویارویی احمدی نژاد با روحانی در انتخابات مه سال 2017 میلادی پرداخته است. این سایت می نویسد:"احمدی نژاد در فاصله سال های 2005 تا 2013 میلادی در قدرت بود انتظار می رود که او بخواهد در انتخابات بهار آینده شرکت کند.

آن چه مشخص است این است که احمدی نژاد در حال تلاش برای بازگشت به صحنه سیاسی است. این موضوع را می توان در حجم حملات او علیه دولت روحانی و متهم کردن آن به بی کفایتی دید. در حالی که رهبران فرانسه از جمله سارکوزی با مقاومت شدیدی از سوی هم حزبی ها و هم جناحی ها و حلقه داخلی نزدیکانش مواجه نیست احمدی نژاد ممکن است با چالشی جدی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران مواجه شود زمان به نفع او نیست توافق هسته ای ایران و امریکا حاصل شد و در حال حاضر دیپلماسی نرم در حال شکل دهی دوباره به اقتصاد است. هم چنین تقویت امنیت ایران به دفع چالش از سوی اسرائیل منجر شده است. از سوی دیگر، شورای نگهبان در تهران ممکن است صلاحیت احمدی نژاد را برای نامزدی رد کند غلامرضا مصباحی روحانی محافظه کار گفته است که احمدی نژاد فاقد صلاحیت لازم برای بازگشت به قدرت است".

این سایت در ادامه می افزاید:"با این حال، نمی توان با قاطعیت گفت که رییس جمهوری سابق که قاطعانه علیه امریکا و اسرائیل سخن می گفت نمی خواهد به عرصه بازگردد"

این سایت می نویسد:"در انتخابات پارلمانی فوریه گذشته دلواپسان و محافظه کاران شکست سنگینی را متحمل شدند آنان اکنون متقاعد شده اند که احمدی نژاد تنها فردی است که ممکن است بتواند از انتخاب دوباره روحانی خودداری کند. 

با وجود آن که هشت ماه به انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده است نام های مطرح شده درباره نامزدهای احتمالی سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری سابق و حسن روحانی رییس جمهوری فعلی هستند در این میان سردار سلیمانی با انتشار بیانیه ای گمانه زنی درباره نامزدی اش را شایعه خواند و اعلام کرد که دشمنان ایران این تبلیغات را برای ایجاد نفاق در میان ملت ایران انجام می دهند. او گفت که سرباز صفر ولایت باقی خواهد ماند. از او تحت عنوان "فرمانده در سایه" از سوی غرب یاد می شود. 

سردار سلیمانی چهره اصلی در تلاش های نظامی ایران در عراق و سوریه علیه داعش است. عکس های او از حضور در خط مقدم جبهه نبرد علیه داعش دست به دست می گردند. فیلم هایی از او در رسانه های اجتماعی توسط هوادارانش منتشر شده اند که نشان می دهند او در جمع شبه نظامیان شیعه عراقی و نیروهای حزب الله در سوریه است. ایرانیان اعتبار زیادی برای سردار سلیمانی قائل هستند چرا که او از سقوط دولت بغداد و افتادن قدرت به دست داعش جلوگیری کرد. با این حال، فراتر از محدوده توانایی ها و مسولیت های نظامی او، برخی به دلیل اظهارنظرهایش در مورد مسائل مختلف اجتماعی و داخلی این گمانه زنی را مطرح کردند که ممکن است قصد حضور در عرصه سیاسی را داشته باشد".

مدرن دیپلماسی می نویسد:"به نظر می رسد روحانی در رقابت های انتخاباتی در برابر احمدی نژاد خواهد بود او تنها کسی است که می تواند روحانی را به چالش بکشد چرا که اصولگرایان نامزد دیگری ندارند قالیباف و جلیلی هر دو در برابر روحانی شکست خورده اند. استراتژیست های امریکایی نیز عمیقا نگران بازگشت احمدی نژاد به قدرت به دلیل افکار تند او هستند".

این سایت در ادامه می افزاید:"میانه روهایی که از توافق هسته ای ایران و غرب حمایت کرده اند از بازگشت احمدی نژاد به سیاست ازرده خاطر خواهند شد. او به دلیل سیاست های اقتصادی اش در دوران ریاست جمهوری مورد انتقاد است. او در عرصه بین المللی سیاستی را در پیش گرفت که به انزوای ایران انجامید. او یکی از حامیان پر سر و صدای عدم هرگونه عقب نشینی در برنامه هسته ای بود و بارها بارها از لزوم نابودی اسرائیل سخن گفت. واژگان مورد استفاده او در سخنرانی ها درباره غرب و همسایگان ایران تهاجمی بودند. علیرغم آن که احمدی نژاد اصرار داشت که بگوید پس از پایان مدت زمان ریاست جمهوری از قدرت کناره گیری کرده اما هم چنان فعال باقی مانده و به تازگی نامه ای را به اوباما نوشته و خواستاربازگشت دارایی های ضبط شده ایران توسط امریکا شده است دارایی هایی که دستگاه قضایی امریکا حکم داده باید به خانواده های به اصطلاح قربانیان تروریسم داده شود.

این رویداد مربوط به حمله ای علیه اعضای نیرو دریایی امریکا در سال 1983 میلادی در لبنان است که به کشته شدن 241 امریکایی انجامید. یک قاضی امریکایی در سال 2003 میلادی ایران و حزب لله را مقصر این موضوع دانست".

این سایت در پایان اشاره می کند که احمدی نژاد اکنون نه تنها با مخالفت اصلاح طلبان که با مخالفت ها در درون اردوگاه اصولگرایان نیز مواجه است.

#بوسجین

# مطلب از وبلاگ ستاره سهیل 701بوسجین

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 2 مهر 1395 ساعت: 14:26